Aktuális híreink

Lesz-e hat számjegyű a szója vetésterülete Magyarországon?

„A kényszer az újítás anyja, a kreativitás az apja”. A Karintia botykapeterdi szójanapján ez a téma is szóba került.

Az egekbe szökött műtrágyaárak mellett azt vajon tudjuk-e, hogy a szója a számára szükséges nitrogén 80–100%-át maga is elő tudja állítani és képes felvenni? Jonathan Schattke idézete tehát egyre aktuálisabbá válik a mezőgazdaságban is: „A kényszer az újítás anyja, a kreativitás az apja”. A Karintia botykapeterdi szójanapján ez a téma is szóba került.

Egyre szélesebb körben termesztik, az érdeklődés is egyre nagyobb a szója termesztéstechnológiája iránt, a most zajló műtrágya- és gazdasági válság pedig érezhetően az esélyeit is növeli ennek a fehérjenövénynek. A szakmai döntéseket viszont nem lehet egy év adatai alapján meghozni. Tény ugyanakkor, hogy a klímaváltozás nem egy éve nehezíti a gazdálkodást. A körülményekhez valóban alkalmazkodni kell, talajvizsgálatokkal, a fajtaválaszték elemzésével és szakmai tanácsadás igénybevételével. A fő motivációt előreláthatóan a takarékosság fogja adni a mezőgazdasági termelésben a jövőben, ezért ehhez is segítséget kívánt nyújtani a Karintia csapata.

A vetési időszak környékén inkább az optimista vetésterületszámok látszódtak megvalósulni. Magyarországon idén sajnos nem emelkedett jelentősen a vetésterület. Az idei rendkívüli körülmények viszont jelentős mértékben növelhetik a vetésterületet Magyarországon is.

Érvek a szója mellett – válság idején

Nyár végére több termelőtől hallhattuk, hogy mást vagy máshogy kell vetnie a következő szezonban, mert még egy ilyen évet nem szeretne megélni. Sokan az őszi kalászosokban látnak inkább fantáziát, ezen a rendezvényen viszont két tavaszi kultúra, a kukorica és a szója termesztési paramétereit hasonlította össze Bene Zoltán, a Karintia cégvezetője.

A szója a N-szükségletének 80–100%-át elő tudja állítani/fel tudja venni, ehhez elsősorban minőségi vetőmagra és ezzel a szorosan összefüggő, megfelelő gümőszámra is szükség van. Nem lehetetlen feladat N-utánpótlás nélkül eredményesen szóját termelni – a rendezvény célja sem a tápanyagmérleg kibillentése volt –, de a kultúrának ez a képessége soha nem volt ennyire reflektorfényben. Annál is inkább, mert a szomszédos Ausztriában például a konvencionális szójatermesztésben tilos a N-utánpótlás, a szomszédaink mégis eredményes termesztők.

A gázárak emelkedését a tartályos gáz esetében jelentősnek, a vezetékes gáz esetén pedig drasztikusnak is nevezhetjük. A kukoricát pedig – ellentétben a szójával – szárítás nélkül nem lehetséges tárolható állapotba hozni, azaz 14% alatti nedvességtartalommal betakarítani. Így a kukorica és a szója „mérlegelésekor” a megemelkedett szárítási költség is a szója javára billenti a képzeletbeli mérleg nyelvét.

Ugyanazon a területen (talajadottságtól, hőösszegtől függően, és nem az idei szélsőséges átlagot számolva) 3 tonna szója teremne 9 tonna kukoricával szemben. Már ennek a különbségnek a logisztikai háttere (szállítójármű-igénye, betárolási és üzemanyagköltsége) is szembetűnő különbséget mutatna.

Azóta történt

A botykapeterdi rendezvény óta hivatalosan is bejelentették, hogy a fehérjenövény-termesztési támogatásra jutó keretből (a közvetlen kifizetések 2%-a) nagyobb mértékben részesülnek majd a szemes fehérjenövények. Ennek következtében várhatóan 13 millió euróról 15,9 millió euróra emelkedik az éves keret. A szemes fehérjenövények esetében a tervezett fajlagos érték 2023-tól hektáronként 237 euró; minimumértéke 163, maximumértéke pedig 302 euró lesz.

Az idén egyszer már megírtuk: Bátrabban merjünk spórolni! A szója mellett pedig azóta is szaporodnak az érvek…

Sándor Ildikó - Agrárágazat

Agrárágazat-2022/10. lapszám cikke - 2022 október 15.

További aktuális hírek

Egyre érdekesebben alakul a szója jövője Magyarországon.
Nemcsak hazai és európai, de globális szinten sem tudunk ma még annyi szóját termelni, amennyire igény lenne. Ez óriási perspektívát jelent. Ez leg...
Érvek az őszi takarmány árpa termesztése mellett Az árpa termesztése Magyarországon az utóbbi években egyre nagyobb figyelmet kapott. Mind a takarmán...
A hazai növénytermelőknek napjainkban rendkívül sok nehézséggel kell megküzdeni. A klímaváltozás már jól érzékelhető hatásai és a háborús konfliktusbó...
A gabonafélék mostohagyerekének tekinthetjük ezt a méltatlanul mellőzött növényt, a tritikálét. Pedig a tritikálé vetőmag kiváló tulajdonságai, példáu...
Már nemcsak a malmi, hanem a takarmánybúzáknál is versenyelőnyt jelent a minőségi beltartalom.
jelentős támogatást kaphattak a szójatermesztők