Aktuális híreink

Őszi árpa fajták: hektolitersúly, a takarmány árpa vetési és aratási ideje

Érvek az őszi takarmány árpa termesztése mellett Az árpa termesztése Magyarországon az utóbbi években egyre nagyobb figyelmet kapott. Mind a takarmányárpa, mind a sörárpa esetében számos gazdasági és klimatikus tényező befolyásolja a sikeres termelést. A következő cikkben részletesen áttekintjük az árpa fajtaválasztás szempontjait, kitérünk továbbá a termesztéstechnológiai elemekre is, érintve a vetési és betakarítási idő.

Érvek az őszi takarmány árpa termesztése mellett

Az árpa termesztése Magyarországon az utóbbi években egyre nagyobb figyelmet kapott. Mind a takarmányárpa, mind  a sörárpa esetében számos gazdasági és klimatikus tényező befolyásolja a sikeres termelést. A következő cikkben részletesen áttekintjük az árpa fajtaválasztás szempontjait, kitérünk továbbá a termesztéstechnológiai elemekre is, érintve  a vetési és betakarítási idő. 

Az árpa termesztése Magyarországon két fő szempont alapján csoportosítható:

A termés felhasználása szerint

Magyarországon az árpát két fő felhasználási célra termesztik:

  • Takarmányozási célú felhasználás: Az állatok közvetlen vagy közvetett, takarmányon keresztül történő etetésére szolgáló árpa.

  • Söripari célú felhasználás: A sörgyártás alapanyagául szolgáló árpa, amit a malátagyártás során használnak fel.

Az árpa csoportosítása a vetésidő szerint

  • Őszi árpa: Ősszel kerül elvetésre

  • Tavaszi árpa: Jellemzően tavasszal vetik el, azonban ennek termesztése (tavaszi vetésidőben) az utóbbi időben visszaszorulóban van Magyarországon.

Őszi árpa vs. tavaszi árpa

Az őszi árpát gyakran - helytelenül - téli árpának is nevezik, bár ez fordítási pontatlanság eredménye lehet. Az őszi árpa vetése jellemzően megelőzi az őszi búza vetését. Ezzel szemben a tavaszi árpa tavasszal kerül a földbe. A változó időjárási körülmények következtében Magyarországon az őszi árpa egyre nagyobb szerepet kap, mivel az ősszel vetett árpa képes hasznosítani a tél folyamán felgyülemlett csapadékot, és így előnyösebb helyzetből indul a gyakran száraz tavaszi időszakban. A tavaszi árpa esetében elterjedőben van az őszi vetési idő választása. Az egyre gyakoribbá váló enyhe telek adnak erre lehetőséget. Fontosnak tartjuk megjegyezni, hogy a javaslattól eltérő vetési idő  - bár csökkenő mértékben - rejt magában fagykárral járó kockázatot. 

Takarmányárpa vs. sörárpa

A takarmányárpa és a sörárpa  - mint arra a nevük is utal - különböző felhasználási célokra termesztett fajták, ezért eltérő az elvárások velük szemben.

Takarmányárpa: Itt a legfontosabb tényezők a magas terméshozam és a magas hektolitersúly. Amennyiben a termés eléri a 8-10 tonnát hektáronként, és a fajsúly 65 kg/hl vagy annál magasabb értéket, a termelők az átlag feletti eredményekkel elégedettek lehetnek. Ezenkívül a rövid tenyészidő előnyt jelent, mert a növény így elkerüli a nyári hőséget, ami csökkenthetné a minőséget.

2024-ben az őszi árpa országos termésátlaga meghaladta az 5,7 tonnát hektáronként. A szélső értéket tekintve  a legalacsonyabb termésátlaggal Hajdú-Bihar megyében találkozhattunk, míg a déli országrészben , Baranya megyében 4 tonnát megközelítő, 6,7 t/ha termésátlagot értek el az ottan igazdálkodók. Ezekből az adatokból is jól látszik, hogy a fent említett 8-10 tonnás hektáronkénti termésátlag jelentősen meghaladja az országos átlagot. 

Sörárpa: A  söripari felhasználás minőségi követelményei szigorúbbak, és ez által fontosabbak még a terméshozamnál is. A sörárpa fajtákat olyan paraméterek alapján érdemes kiválasztani, amelyek biztosítják a maláta előállításához szükséges kellően alacsony fehérjetartalmat, magas osztályozottságot és magas csíraszázalékot. A fajtatisztaságát biztosító elkülönített tárolás mellett a fent említett paraméterek elengedhetetlen mérőszámai a sörárpát felhasználó malátaüzemeknek. A fajtaválasztás lehetősége a sörárpa esetében korlátozottabb a takarmány árpához képest, ugyanis ott kizárólag a malátaüzemek által “belistázott”, vagyis előzetesen regisztrált és alkalmasnak tartott fajták jöhetnek szóba. 

A modern söripari fajták termésátlaga - bár nem éri el a takarmány árpa fajták átlagát - a hozzávetőlegesen 10-20%-os átvételi ártöbblet kompenzálja az átlagok közötti különbséget.

Miért fontos a rövid tenyészidő az őszi árpa esetében?

A korai érés nagyobb valószínűséggel kerüli el a szélsőséges nyári meleget, ami jelentősen ronthatja a hektolitersúlyt, és ezzel a termék piaci értékét. A nemzetközi és hazai piacon a 63 kg/hl vagy annál magasabb hektolitersúlyú árpát részesítik előnyben a kereskedők. Az alacsony hektolitersúly akár árcsökkenést vagy a tétel visszautasítását is eredményezheti.

Miért érdemes takarmányárpát vetni?

A takarmányárpa vetése számos gazdasági előnnyel jár. Az őszi árpa termesztése kisebb inputköltséget igényel, terméshozama kedvező, és a kalászosok közül a legkorábbi bevételt jelentheti a gazdáknak, mivel a betakarítása a búzához képest korábban történik. a takarmány árpa ráadásul - a tapasztalatok alapján -  jobban viseli a szélsőséges időjárási viszonyokat, mint például a hőstresszt vagy az aszályt.

Az  őszi árpa fajtaválasztásának jelentősége

A szélsőséges időjárás hatására a fajtaválasztás kulcsfontosságúvá vált az árpatermesztésben. Az alábbi tényezőket érdemes figyelembe venni a fajtaválasztáskor:

  • Érésidő: A korai érésű fajták egyre elterjedtebbek, mivel ezek képesek tompítani a koranyári hőstresszt.

  • Hektolitersúly: Az egyik legfontosabb, de gyakran alulértékelt paraméter. Törekedni kell a magas fajsúlyú fajták vetésére.

  • Vetőmag minősége: A vetőmag minősége az árpa esetében is alapvető fontosságú. A kiváló genetikai tulajdonságok mellett a magas minőségben előállított vetőmagok biztosítják a kívánt terméshozamot és minőséget.

Az őszi árpa vetésterületei Magyarországon

2024-ben Magyarországon több mint 259 000 hektáron termesztettek őszi árpát, ami az ország teljes vetésterületének körülbelül 6%-át teszi ki. Ezzel az őszi árpa az őszi búza után a második legnagyobb kalászos kultúra Magyarországon. A legnagyobb vetésterületek a Dunántúlon és az Alföldön találhatók. Megyei szinten Jász-Nagykun-Szolnok, Bács-Kiskun megyékben 30 000 hektárt meghaladó területen vetettünk árpát. A Dunántúl legnagyobb vetésterülettel rendelkező megyéi csökkenő sorrendben: Fejér, Győr-Moson és Vas megyében találhatóak. A három dunántúli megye összvetésterülete elérte az 50 000 hektárt.  Összehasonlításképpen: a tavaszi árpa vetési területe alig 10%-a az őszi árpáénak. 2024-ben 28 000 hektáron vetettek tavaszi árpát Magyarországon

Az őszi árpa népszerűsége

Az őszi árpa népszerűségét az egyszerűbb termesztési feltételeknek, az  alacsonyabb inputköltségeknek és a könnyebb, gyorsabb értékesíthetőségének köszönheti. A terméshozam megbízhatóbb, a korai betakarítás pedig előnyt jelent a búzához képest, ami a gazdáknak a már említett szezonelei bevételt biztosítja. Az őszi árpa jobban ellenáll a szélsőséges időjárási körülményeknek, mint például a hőség vagy az aszály, így különösen előnyös a magyar éghajlati viszonyok között.

Az árpa az őszi búzánál is jobban alkalmazkodik a változó klimatikus viszonyokhoz, így a termesztése a jövőben várhatóan még inkább előtérbe kerül.

Az őszi árpa ára

A takarmányárpa áráról általánosságban elmondhatjuk  - bár ez alól a 2024-es év kivétel - elmarad a takarmánybúza árától. Az alacsony termesztési költségeknek köszönhetően a hazai gazdák mégis előszeretettel termesztik. A tavaszi sörárpa ára ugyanakkor az étkezési búza árával vetekszik, igaz termésátlaga nem feltétlenül éri el az étkezési búza szintjét. 

Őszi árpa vetése - minőségi vetőmagok

A Karintia vetőmagok kiváló választást jelentenek mind az őszi  takarmányárpa, mind az őszi és tavaszi sörárpa termesztéséhez. Az őszi takarmányárpa fajták rendkívül magas hozamokat és kiváló hektolitersúlyt biztosítanak, melyek jobban ellenállnak a szélsőséges időjárási körülményeknek. A malátázóknál belistázott, keresett őszi sörárpa pedig a söripari paraméterekben ideális, magas termőképességével és kiváló minőségével tűnik ki. A Karintia minőségben előállított vetőmagjai segítenek a gazdáknak a maximális termés és profit elérésében, garantálva a hosszú távú sikereket.

További részletek: Karintia Őszi Takarmányárpa vetőmagok , Karintia Őszi Sörárp vetőmagok.

 

További aktuális hírek

A hazai növénytermelőknek napjainkban rendkívül sok nehézséggel kell megküzdeni. A klímaváltozás már jól érzékelhető hatásai és a háborús konfliktusbó...
A gabonafélék mostohagyerekének tekinthetjük ezt a méltatlanul mellőzött növényt, a tritikálét. Pedig a tritikálé vetőmag kiváló tulajdonságai, példáu...
Már nemcsak a malmi, hanem a takarmánybúzáknál is versenyelőnyt jelent a minőségi beltartalom.
jelentős támogatást kaphattak a szójatermesztők
A fejlődés nem áll meg, ismét állami elismerésben részesültek fajtáink.
A minőségi gabonatermesztés kulcskérdései lesznek a webinárium fókuszában. Jelentkezzen az online konferenciára!