Aktuális híreink

A tritikálé termesztése és felhasználása - egy méltatlanul mellőzött gabonanövény jövőbeli kilátásai

A gabonafélék mostohagyerekének tekinthetjük ezt a méltatlanul mellőzött növényt, a tritikálét. Pedig a tritikálé vetőmag kiváló tulajdonságai, például a magas fehérjetartalma és szélsőséges időjárási viszonyokhoz való alkalmazkodóképessége miatt különleges figyelmet érdemelne. Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk a tritikálé termesztését Magyarországon, beleértve az optimális vetési időt, a szükséges vetőmag mennyiséget hektáronként, és a fémzárolt vetőmag előnyeit. Megvizsgáljuk, hogy miért keresnek a gazdák fémzárolt tritikálé vetőmagot, valamint kitérünk a tritikálé aratására, felhasználására és piaci helyzetére is. Végül, de nem utolsósorban, a túzokvédelmi programokban betöltött szerepéről is szót ejtünk.

A gabonafélék mostohagyerekének tekinthetjük ezt a méltatlanul mellőzött növényt, a tritikálét. Pedig a tritikálé vetőmag kiváló tulajdonságai, például a magas fehérjetartalma és szélsőséges időjárási viszonyokhoz való alkalmazkodóképessége miatt különleges figyelmet érdemelne. Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk a tritikálé termesztését Magyarországon, beleértve az optimális vetési időt, a szükséges vetőmag mennyiséget hektáronként, és a fémzárolt vetőmag előnyeit. Megvizsgáljuk, hogy miért keresnek a gazdák fémzárolt tritikálé vetőmagot, valamint kitérünk a tritikálé aratására, felhasználására és i piaci helyzetéres. Végül, de nem utolsósorban, a túzokvédelmi programokban betöltött szerepéről is szót ejtünk.

Mi az a tritikálé?

A tritikálé (Triticosecale Wittm.) a búza (Triticum spp.) és a rozs (Secale cereale) keresztezéséből származó hibrid gabonafajta, amely a két növény legjobb tulajdonságait ötvözi. Az első sikeres tritikálé hibrideket a 19. század végén hozták létre, de a fajta széleskörű termesztése csak a 20. század közepén kezdődött meg (Oettler, 2005).

Miért lett sikeres ez a keresztezés? 

A rozs egy rendkívül szívós és ellenálló növény, amely kiválóan alkalmazkodik a szélsőséges környezeti feltételekhez, mint például a szárazság, a hideg és a gyengébb talajminőség. A rozs ezen tulajdonságai különösen hasznosak olyan területeken, ahol a búza termesztése nem gazdaságos vagy nem lehetséges (Briggle, 1969).

A búza viszont magas beltartalmi értékekkel rendelkezik, beleértve a jelentős fehérje- és gluténtartalmat, amely alapvető fontosságú a sütőipar számára. A búza és rozs keresztezésének célja tehát az volt, hogy a búza kiváló beltartalmi értékeit kombinálják a rozs szélsőséges körülményekhez való alkalmazkodóképességével. Az így létrejött tritikálé magasabb hozamot képes produkálni kevésbé kedvező körülmények között is, miközben megőrzi a búza táplálkozási előnyeit (Mergoum et al., 2004).

Tritikálé vagy búza?

 

Az adottságok…

A tritikálé és a búza közötti választás sok tényezőtől függ, beleértve a termesztési körülményeket, a gazdasági szempontokat és a végfelhasználást. A tritikálé termesztése előnyös lehet olyan területeken, ahol a talaj minősége gyengébb, vagy ahol nagyobb a szárazság kockázata. A tritikálé ugyanis kevésbé érzékeny ezekre a tényezőkre, mint a búza.

A búza azonban továbbra is a világ egyik legfontosabb gabonája, köszönhetően magas fehérje- és gluténtartalmának, ami elengedhetetlen a kenyérsütéshez és más élelmiszeripari termékekhez. A tritikálé ugyan nem rendelkezik ugyanazzal a gluténtartalommal, de kutatások szerint egyre inkább elfogadottá válik a takarmányiparban és egyes élelmiszeripari alkalmazásokban is, különösen, ahol a szélsőséges időjárási viszonyok miatt a búza nem termeszthető gazdaságosan (Erekul & Köhn, 2006).

a takarékosság…

Az elmúl évek szélsőséges időjárási körülményei egyre inkább a takarékosság irányába sodorják a termelők döntéseit. A tritikálé egy takarékosan is eredményesen termeszthető választás.

A tritikálé termesztése Magyarországon

A tritikálé termesztése Magyarországon főként extenzív helyeken, kevésbé intenzív, igénytelenebb, vadkáros területeken történik. Ezek a területek gyakran dombos vidékek, rossz talajadottságokkal, ahol más gabonafélék termesztése nem lenne gazdaságos. A tritikálé előnye, hogy a búzánál jobb alkalmazkodóképességgel rendelkezik, így minimális befektetéssel is maximális hasznot hozhat.

Azok a gazdálkodók, akik állattenyésztéssel is foglalkoznak, előnyben részesítik a tritikálé termesztését, mivel a növény betakarítása után jó minőségű takarmányt biztosít az állatok számára. A tritikálé termesztése alacsony inputanyag felhasználást igényel, ami azt jelenti, hogy kevés műtrágyát és növényvédő szert kell alkalmazni. Egy egyszerű gombaölőszeres kezelés elegendő ahhoz, hogy sikeresen megvédje a növényt a leggyakoribb betegségektől.

A tritikálé termesztése három fontos paraméter alapján lehet abszolút piacképes:

  1. Alacsony input ráfordítás: Kevés műtrágya és növényvédőszer használatával is magas hozam érhető el.

  2. Jó alkalmazkodóképesség: Szélsőségesebb időjárási viszonyok és rosszabb talajadottságok mellett is képes jövedelmet biztosítani.

  3. Piaci kereslet: A takarmányipar, sőt, már az élelmiszeripar is érdeklődik a tritikálé iránt, mivel magas fehérjetartalma és jó táplálkozási értékei miatt kiváló alapanyag illetve az egészségesebb táplálkozás iránt érdeklődők figyelmét is felkelti. (Ezt a cikk további részében bővebben is kifejtjük).

Bár a tritikálé számos előnnyel rendelkezik, Magyarországon méltatlanul mellőzött gabonafajta. A következő részben eloszlatjuk a tritikáléval kapcsolatos tévhiteket és bemutatjuk a valóságot.

Hogyan határozza meg az őszi tritikálé vetési ideje a termésátlagot (hozamot)?

Sokan tévesen hiszik, hogy a tritikálé alacsony terméspotenciállal bír, ami az extenzív termesztési gyakorlatnak köszönhető. Intenzív körülmények között termesztve azonban a tritikálé nagyon magas, akár 10 tonna feletti termésátlagot is elérhet hektáronként. A fajtaválasztás mellett, a vetési idő is jelentősen befolyásolja a hozamot. A gazdák általában először az őszi árpát és az őszi búzát vetik el, és csak utána, legvégül, novemberben vagy decemberben kerül a földbe a tritikálé vetőmag. A késleltetett vetési idő miatt a növény nem tud optimálisan bokrosodni, mint a korábban vetett fajták, ami több mázsa, esetenként akár több tonna terméspotenciál elvesztéséhez vezethet. Amennyiben a tritikálét időben, október 5-15. között vetnék el a gazdák, akkor a hozam lényegesen kedvezőbb lenne.

Tritikálé vetőmag szükséglet hektáronként

A tritikálé vetőmag szükséglete átlagosan  3,6-4,1 millió csíra/hektár. Ez az ezermag tömeg és a csíra függvényében erősen változhat. A Karintia Kft. által forgalmazott őszi tritikálé fajták esetében:

 

  •  Kaulos: 3,8 – 4,1 millió csíra/ha | 180-200 kg/ha

  •  Tricanto:  3,8 – 4,1 millió csíra/ha csíra/ha | 160-200 kg/ha

 

Ez az optimális vetési mennyiség biztosítja, hogy a növények megfelelően fejlődjenek és a lehető legjobb termésátlagot érjék el.

Miért keresnek eladó fémzárolt tritikálé vetőmagot a gazdák? 

A fémzárolás egy hivatalos minősítési eljárás, amely biztosítja, hogy a vetőmag megfelel a szigorú minőségi követelményeknek. A NEBIH egy olyan szervezet lehet, amely a vetőmagok minősítéséért felelős. A Karintia Kft. által forgalmazott vetőmagok, így az őszi tritikálé vetőmag is ellenőrzött, és fémzárolt formában kerül forgalomban. A fémzárolás magába foglalja a megfelelő 

  • anyamag használatot

  • szántóföldi ellenőrzéseket

  • vetőmag nyersáru tisztítását,

  • a tisztított mag csávázását

  • NEBIH mintázást és laborvizsgálatot.

Előnyök a Gazdálkodók Számára

  • Biztonság: A fémzárolt vetőmagokkal a gazdálkodó biztos lehet abban, hogy a zsákban található vetőmagok tisztasága és csírázási képessége megfelelő. 

  • NÉBIH Ellenőrzések: A vetőmagok állományait a NÉBIH (Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal) szemlézi, biztosítva, hogy a kultúra a szántóföldön már felismerhető keveredésektő,l gyomoktól és betegségektől mentes legyen azaz megfeleljenek a szigorú szabványoknak. A tisztított és csávázott magok pedig a hivatalos mintázást követően, a NEBIH laboratóriumaiban kerülnek mind tisztaságra, mind pedig csíraszázalék ellenőrzésre.

  • Minőségi Garancia: A betárolás során mi magunk is előzetesen ellenőrizzük a vetőmag nyersáruk tisztaságát és csírázási képességét, ezzel is növelve a gazdálkodó biztonságát és a termés sikerességét.

A tritikálé aratása, betakarítása

A tritikálé termesztési ciklusa különleges figyelmet igényel, mivel a vetésidő és az aratás időpontja is eltér a hagyományos gabonaféléktől. A tritikálét általában az őszi vetési szezon végén vetik el. Ennek következtében a tritikálé aratása is későbbre esik, gyakran nyár végére vagy kora őszre.

 

A tritikálé minimális beavatkozást igényel a vetést követően, ami a gazdák számára munkaidő megtakarítást eredményez. Ez a megközelítés azonban azt is jelenti, hogy a tritikálé nem kapja meg azt a folyamatos gondoskodást, amit más gabonafélék, és így nem is lehet teljesen azonos módon értékelni. A vetés után a gazdák gyakran csak akkor látogatják meg újra a tritikálé földjeit, amikor már az aratásra kerül sor. A többi gabonafélét - ezzel szemben -  rendszeresen ellenőrzik és ápolják a növekedési időszak alatt. 

A tritikálé felhasználása

A tritikálé egyre nagyobb figyelmet kap különböző iparágakban, különösen a malomiparban és a takarmányiparban. Az alábbiakban részletesen bemutatjuk a tritikálé különféle felhasználási módjait.

A tritikálé élelmiszeripari felhasználása

A tritikálé lisztje kiválóan alkalmas különféle pékáruk, mint például kenyér, sütemények és kekszek készítésére. Olaszországban már elkezdték használni tritikálé lisztet kenyérsütéshez, és a kutatók szerint ez a növény a jövő egyik nyertes gabonafajtája lehet. Magas fehérjetartalma és kedvező aminosav-összetétele miatt táplálóbb lehet, mint a hagyományos búzalisztből készült termékek. Továbbá, a tritikálé alacsonyabb gluténtartalma miatt jól használható gluténmentes élelmiszerekben is.​ (CANTERRA SEEDS)​​ (SpringerLink)​.

A tritikálé gazdag tápanyagokban, például B-vitaminokban, foszforban, magnéziumban és mangánban. Ezek az összetevők hozzájárulnak a tritikálé táplálkozási értékéhez, ami különösen vonzóvá teszi az egészségtudatos fogyasztók számára​ (Grains & Legumes Nutrition Council)​. 

A tritikálé takarmányipari felhasználása

A tritikálé magas fehérjetartalma és emészthetősége miatt kiváló alapanyag baromfi- és sertéstakarmányokban. A tritikálé alapú takarmányok javítják az állatok növekedési ütemét és általános egészségi állapotát. A takarmányiparban a tritikálé emészthetősége és tápértéke miatt különösen értékes, mivel a baromfi és a sertés étrendjében is jól beilleszthető​ (MDPI)​.

A tritikálé energetikai felhasználása

A tritikálé biomasszáját bioenergia termelésére is felhasználhatják. Magas keményítőtartalma miatt kiválóan alkalmas bioetanol előállítására, ami egy fenntartható energiaforrás lehet. A bioetanol előállítása során keletkező melléktermékek, mint például a szármaradványok, tovább használhatók állati takarmányként vagy talajjavítóként​ (CANTERRA SEEDS)​.

A tritikálé piaca és ára

A tritikálé piaca rendkívül kedvező, mivel kevésbé szigorú vizsgálati eljárásoknak van alávetve, mint a búza. Míg a búza esetében akár 5-10 vagy több paramétert is vizsgálhatnak, a tritikálé ilyen szempontból előnyösebb helyzetben van. Ez a rugalmasság vonzóbbá teszi a tritikálét a gazdák számára, akik kevesebb minőségi ellenőrzéssel és alacsonyabb költségekkel termeszthetik ezt a gabonát.

A tritikálé ára jellemzően a takarmánybúzához igazodik. Az alacsonyabb intenzitású művelés és a kevesebb növényvédő szer használata lehetővé teszi, hogy a tritikálé versenyképes maradjon a piacon. Az alacsonyabb input költségek és a magas terméshozam miatt a tritikálé gazdaságosan termeszthető, és vonzó alternatíva lehet a gazdák számára, különösen azokban a régiókban, ahol a búza termesztése kevésbé jövedelmező.

Globális piac és trendek

Európa a tritikálé egyik legnagyobb termelője, különösen Lengyelország, Németország és Franciaország vezető szerepet töltenek be a termelésben. Lengyelországban például a tritikálé termőterülete eléri az 1,4 millió hektárt, és az ország a világ tritikálé termelésének több mint 40%-át adja. Ez a stabil termelési háttér hozzájárul a tritikálé piaci jelenlétéhez és versenyképességéhez​ (Mordor Intelligence)​​ (Research and Markets)​.

Észak-Amerikában, különösen az Egyesült Államokban és Kanadában, a tritikálé egyre inkább az állattenyésztésben használt takarmányként nyer teret. Az alacsonyabb ár, mint a kukorica esetében, vonzóvá teszi a tritikálét a takarmánygyártók számára, és növeli a piaci keresletet(Mordor Intelligence)​​ (TriCal Superior Forage)​.

Túzokvédelmi program és a tritikálé

A túzokvédelmi programok Magyarországon komoly eredményeket értek el az elmúlt évtizedekben. A túzok (Otis tarda) hazánkban fokozottan védett madár, amelynek természetvédelmi értéke rendkívül magas. A védelem célja a túzok populációjának stabilizálása és növelése, amit különböző természetvédelmi és agrár-környezetgazdálkodási programokkal igyekeznek elérni.

A tritikálé, mint gabonafajta, jelentős szerepet játszhat a túzokvédelmi programokban, mivel az ilyen típusú növénytermesztés kedvező élőhelyet biztosíthat a túzok számára. A megfelelő mezőgazdasági gyakorlatok alkalmazásával a gazdálkodók hozzájárulhatnak a túzok élőhelyének megőrzéséhez és bővítéséhez. Az ilyen agrár-környezetgazdálkodási intézkedések részeként a túzokvédelmi programok támogatják a túzokkímélő gazdálkodási módszerek elterjedését, amelyek segítenek a madarak számára megfelelő élőhelyeket fenntartani.

“Tekintettel arra, hogy a fajtaválasztás eleve megszabja a vegyszerezés szükségességét (a nemesített fajtáknál nem lehet eltekintetni a vegyszeres növényvédelemtől), és hogy a vegyszerezett táblákban erősen lecsökken a fészekaljak túlélési valószínűsége, a túzokvédelmi szántókon a szenzitív időszakban vegyszerezést nem igénylő gabonakultúrák (pl. tritikálé, rozs, tönkölybúza) vetését javasoljuk.” (Forrás: Németh Ákos, Lóránt Miklós és Vadász Csaba: Mennyire tekinthetők hatékonynak az AgrárKörnyezetgazdálkodási Program túzokvédelmi  célprogramjaiban szereplő előírások? 232.o.)

Jövőbeli kilátások - összegzés

A tritikálé, bár Magyarországon méltatlanul mellőzött, kiváló gabonafajta, amely számos előnnyel rendelkezik. Különleges tulajdonságai, mint a magas fehérjetartalom és a szélsőséges időjárási viszonyokhoz való alkalmazkodóképesség, különösen figyelemre méltóak. Az optimális vetési idő és a megfelelő vetőmag mennyiség biztosítása révén a tritikálé kiváló hozamokat képes produkálni. Az alacsony inputanyag felhasználás és a minimális növényvédőszer igény lehetővé teszi, hogy gazdaságosan termeszthető legyen, ami különösen fontos a rossz adottságú, extenzív területeken.

 

A tritikálé sokoldalúan felhasználható, a malomiparban lisztként, kenyérként és egyéb pékáruként, valamint a takarmányiparban magas fehérjetartalmú takarmányként. Emellett a bioenergia előállításában is szerepet játszhat, köszönhetően magas keményítőtartalmának. Piaca kedvező, mivel kevésbé szigorú vizsgálati eljárásoknak van alávetve, és ára mindig a takarmánybúzához igazodik, így versenyképes marad a piacon.

 

A jövőben a tritikálé iránti kereslet várhatóan tovább növekszik, a takarékosság és különösen a klímaváltozás miatt, mivel jobban bírja a szélsőséges időjárási viszonyokat, mint a legtöbb gabonanövény.

 

További információkért és az őszi tritikálé vetőmag megrendeléséhez látogasson el a következő linkre: Karintia Kft. - Őszi Tritikálé Vetőmag.

Források a tritikálé termesztésével kapcsolatban:

  • Briggle, L. W. (1969). Triticale: results of ten years of research. Advances in Agronomy, 21, 193-281.

  • Mergoum, M., Pfeiffer, W. H., Peña, R. J., Ammar, K., Rajaram, S. (2004). Triticale crop improvement: the CIMMYT programme. In Triticale improvement and production (pp. 11-27). FAO.

  • Oettler, G. (2005). The fortune of a botanical curiosity—Triticale: past, present and future. Journal of Agricultural Science, 143(5), 329-346.

  • Tams, S. H., Melchinger, A. E., Bauer, E., Oettler, G., & Schön, C. C. (2004). Genetic diversity in European winter triticale determined with SSR markers and coancestry coefficients. Theoretical and Applied Genetics, 108(7), 1385-1391.

  • Erekul, O., & Köhn, W. (2006). Effect of growth regulating factors on yield formation of winter triticale in Northern Germany. Journal of Agronomy and Crop Science, 192(1), 15-23.

Az interneten elérhető források alapján további részletek olvashatók a következő linkeken:

További aktuális hírek

Rengeteg a toxinos kukorica itthon: ez ellen már valamit tenni kell. A magyar kukoricatermés 60%-a nem alkalmas élelmiszeripari felhasználásra, emiat...
Kollégánk is részt vett abban az Utrechti egyetem által vezetett nemzetközi tudományos kísérletben, amely a talaj mikrobiomjainak hatását vizsgálják a...
A 2024 októberében megtartott „Szója – a jövő növénye” webinárium átfogó képet adott a magyarországi szójatermesztés jelenéről és jövőjéről a téma irá...
a kulcsszó a megváltozott körülményekhez
Válts Te is SZÓJÁRA! Többszáz érdeklődő a SZÓJA WEBINÁRIUMON
Egyre érdekesebben alakul a szója jövője Magyarországon.
Nemcsak hazai és európai, de globális szinten sem tudunk ma még annyi szóját termelni, amennyire igény lenne. Ez óriási perspektívát jelent. Ez leg...
Érvek az őszi takarmány árpa termesztése mellett Az árpa termesztése Magyarországon az utóbbi években egyre nagyobb figyelmet kapott. Mind a takarmán...