Aktuális híreink

Mi az a szójabab? Miben van szója?Tudnivalók a szója növényről

A szójabab termesztése évezredek óta fontos szerepet tölt be az emberi táplálkozásban és a mezőgazdaságban. Ez a sokoldalú növény nem csupán gazdag fehérjeforrás, hanem a fenntartható mezőgazdaság egyik kulcseleme is. Ebben az írásban nemcsak azt mutatjuk be, hogy mi a szója, hanem kitérünk a szója növény részeire és a feldolgozásában rejlő számos lehetőségre, a mezőgazdaságban és az iparban egyaránt. A szója széles körben felhasznált alapanyag, amely számos termékben megtalálható, a cikk végén bemutatjuk, hogy mibe van szója, és miért tekinthetünk rá úgy, mint - véleményünk szerint - a jövő egyik meghatározó növényére.

A szójabab termesztése évezredek óta fontos szerepet tölt be az emberi táplálkozásban és a mezőgazdaságban. Ez a sokoldalú növény nem csupán gazdag fehérjeforrás, hanem a fenntartható mezőgazdaság egyik kulcseleme is. Ebben az írásban nemcsak azt mutatjuk be, hogy mi a szója, hanem kitérünk a szója növény részeire és a feldolgozásában rejlő számos lehetőségre, a mezőgazdaságban és az iparban egyaránt. A szója széles körben felhasznált alapanyag, amely számos termékben megtalálható, a cikk végén bemutatjuk, hogy  mibe van szója, és miért tekinthetünk rá úgy, mint - véleményünk szerint -  a jövő egyik meghatározó növényére. 

Image by wirestock on Freepik

Mi az a szója?

A Glycine max, közismert nevén szója, Kelet-Ázsiából származik és a pillangósvirágúak (Fabaceae) családjának egyik meghatározó tagja. A név közvetlenül a japán "shōyu" szóból származik. Mint lágyszárú, egynyári haszonnövény, a szója elsősorban magjai (szójabab) miatt kerül termesztésre, amelyek kiemelkedően magas fehérje- és olajtartalommal rendelkeznek, ezáltal az egyik legfontosabb olajnövénynek számít világszerte, ennek köszönhetően az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezet a szójababot nem a hüvelyesek, hanem az olajos magvak csoportjába sorolja. (Wikipedia)

Miért szójabab?

A "bab" szócska hozzáadásával a magyar és más nyelvekben (angol: soybean) kifejezésre jut a növény termésének jellege, így válik a Glycine max növény magvaihoz kapcsolódó elnevezéssé a "szójabab". 

A szója növény felépítése röviden

A szója felépítése számos jellegzetességgel bír, amelyek hozzájárulnak a növény sokoldalú felhasználhatóságához.

Mi az a szójabab - tudnivalók a szója növényről. A szója felépítése

Forrás: ID 97060107 © Nadiia Havryliuk Kharzhevska | Dreamstime.com

A szója növény gyökérzete

A szójának mélyre hatoló karógyökere van, amely 1,5–2 méter mélységig is elérhet. Az oldalelágazások és hajszálgyökerek többsége a talaj felső 20–30 cm-es rétegében helyezkedik el. A szója gyökérzete egyes baktériumokkal szimbiózisban lehetővé teszi a növény számára, hogy hatékonyan kösse meg a légköri nitrogént. A szója javítja a talaj szerkezetét és csökkent a műtrágya iránti igényt. Alacsonyabb input anyag igénye miatt egyre gyakrabban mint takarékosan termeszthető növényt emlegetjük. 

A szója növény szára 

Dudvás, gyakran elágazó szára van, amely 20–200 cm magasra is megnőhet. A szár alsó harmadáb an erősen elágazik, finom, barna szőrrel borított.

A szója növény levelei

Az elsődleges levelek egyszerűek, míg a későbbiek összetettek, hármasan elhelyezkedőek. A levelek formája változatos, a kerek tojásdadtól a keskeny lándzsásig terjedhet.

A szója növény virágzata 

Jelentéktelen, önbeporzó virágzatai laza fürtökben helyezkednek el a levelek hónaljában. A virágok színe lehet lila, rózsaszín vagy fehér. A virág zártabb szerkezetéből kifolyólag egyes fajokhoz képest (pl. kukorica) nagyobb sikerrel bírkózik meg az UV sugár pollenekben okozott károsító hatásával. 

A szója növény termése, magjai

Hüvelytermés, amely 3–8 cm hosszúságú, és minden hüvely 2-4, ritkábban több magot tartalmaz. A hüvelyek csoportokat alkotnak, és a magvak színe igen változatos lehet: sárga, zöld, barna vagy fekete. Hazánkban jellemzően a sárga szemű fajok terjedtek el. A szemek köldöki része eltérő színezetű lehet: világos vagy sötét. Étkezési célú felhasználás esetén a világos köldökszínű fajták termesztése preferált.

A veteménybabhoz hasonlóan lapított, kemény maghéjjal rendelkeznek, amely sérülésre érzékenyek. Ennek jelentősége a vetőmag célú felhasználásnál jelentkezik, ugyanis a megrepedt maghéj nem csírázik, esetleg abnormális csírát produkál.  A magok tápanyagokban gazdagok, különösen fehérje és olaj tartalmuk kiemelkedő. Lásd szója vetőmag>>

A szója felhasználása

A szójabab gazdasági szerepe világszerte kiemelkedő, mivel az élelmiszeripartól kezdve a mezőgazdaságon át az iparig számos területen alapvető nyersanyagként funkcionál. Ez a sokoldalú növény értékes növényi fehérjét biztosít az étkezés terén, miközben a mezőgazdaságban létfontosságú takarmánynövényként, az iparban pedig különböző termékek alapanyagaként szolgál.

Forrás: Duna Szója Szövetség Matthias Krön Szója Webinarium 2023.

Élelmiszeripari alkalmazások

Az élelmiszeriparban a szójabab felhasználása rendkívül sokrétű. A tofu, szójaszósz, szójatej és tempeh előállításával nem csak a vegetáriánus és vegán táplálkozás gazdagodik, hanem ezek a termékek az egészségtudatos étrendek alapvető elemeivé is váltak. A szójabab magas fehérje- és tápanyagtartalma miatt kiemelkedően fontos szerepet tölt be az emberi táplálkozásban.

Mezőgazdasági felhasználás

A mezőgazdaságban a szójabab elsősorban takarmánynövényként történő felhasználása kiemelkedő, legyen szó szójadaráról, szójalisztről vagy a növényből kinyert olajról. Ezek a termékek esszenciális fehérje- és energiaforrást biztosítanak az állattenyésztés számára, hozzájárulva az állatállomány egészséges fejlődéséhez.

Ipari alkalmazások

Az ipari szektorban a szójabab alapanyagként szolgál biodízel és bioműanyagok előállításához, amelyek a fenntartható fejlődés és a környezettudatos gyártás irányába mutatnak. Ezek a termékek jelentősen hozzájárulnak a környezeti terhelés csökkentéséhez, kínálva alternatívát a fosszilis alapú termékekkel szemben.

Globálisan a szójabab termesztése kulcsfontosságú, hiszen a világ mezőgazdasági területének jelentős részén jelen van, és 2023-2024-es gazdasági évben közel 140 millió hektáron termesztettek szójababot a világon. A növény magas, körülbelül 18% olaj- és 35% fehérjetartalma miatt fontos szerepet tölt be mind az olajgyártásban, mind az állattenyésztésben. A kisajtolt, “olajtalanított” maradék, azaz a szójaextrudátum, elsődlegesen takarmányként használható fel, biztosítva ezzel az állattenyésztés számára nélkülözhetetlen táplálékot.

Miben van szója?

A szója széles körben felhasznált alapanyag, amely számos termékben megtalálható, beleértve az élelmiszereket, takarmányokat és ipari termékeket is. Íme néhány példa, ahol szóját használnak:

Élelmiszerek:

Tofu: A szójababból készült túró, amely ázsiai ételek fontos alkotóeleme.

Szójatej: A szójababból előállított növényi tej, ami tejallergiások és laktózérzékenyek számára is jó alternatíva.

Tempeh: Erjesztett szójababból készült indonéz étel, amely magas fehérjetartalmú.

Szójaszósz: A szójabab fermentációjával készült ízesítő, amely széles körben elterjedt az ázsiai konyhában.

Szójalecitin: Élelmiszer-adalékanyag, amelyet például csokoládé, péksütemények és készételek stabilizátoraként használnak.

Szójaolaj: Az étkezési olajok között az egyik leggyakrabban használt típus, amelyet főzéshez és salátaöntetek készítéséhez használnak.

Húsok, húskészítmények: közvetetten az állat takarmányozásán keresztül.

Takarmányok:

Szójadara és szójaliszt: Állattenyésztésben használt takarmányok, amelyek fontos fehérjeforrást biztosítanak a baromfi-, sertés- és szarvasmarhatartásban.

Ipari termékek:

Biodízel: A szójaolajból előállított bioüzemanyag, ami alternatívát jelent a fosszilis tüzelőanyagokkal szemben.

Bioműanyagok: A szójaolaj felhasználásával előállított környezetbarát műanyagok.

Szójából készült festékek és lakkok: Környezettudatos alternatívák a hagyományos, vegyi alapú termékekkel szemben.

Szójaviasz gyertyák: Környezetbarát alternatívát jelentenek a hagyományos paraffin alapú gyertyákkal szemben. A szójaviaszból készült gyertyák tisztábban égnek, kevesebb koromot bocsátanak ki, és megújuló forrásból származnak.

 

A szója tehát rendkívül sokrétűen felhasználható, és számos termék alapanyagaként jelenik meg mindennapjainkban.

A szója a jövő növénye

A környezettudatos gazdálkodás és a fenntarthatóság iránti növekvő igények fényében a szója egyre fontosabbá válik a jövő mezőgazdaságában. Az élelmiszeripartól kezdve az állattenyésztésen át az ipari alkalmazásokig terjedő széleskörű felhasználhatósága, valamint a környezeti előnyei miatt a szója valóban a jövő növényének tekinthető. Az innovatív szójatermékek és a fenntartható termesztési módszerek további  elterjedése hozzájárulhat a globális élelmiszerbiztonsághoz, az ökológiai lábnyom csökkentéséhez és egy élhetőbb jövő kialakításához.

 

További aktuális hírek

Érvek az őszi takarmány árpa termesztése mellett Az árpa termesztése Magyarországon az utóbbi években egyre nagyobb figyelmet kapott. Mind a takarmán...
A hazai növénytermelőknek napjainkban rendkívül sok nehézséggel kell megküzdeni. A klímaváltozás már jól érzékelhető hatásai és a háborús konfliktusbó...
A gabonafélék mostohagyerekének tekinthetjük ezt a méltatlanul mellőzött növényt, a tritikálét. Pedig a tritikálé vetőmag kiváló tulajdonságai, példáu...
Már nemcsak a malmi, hanem a takarmánybúzáknál is versenyelőnyt jelent a minőségi beltartalom.
jelentős támogatást kaphattak a szójatermesztők
A fejlődés nem áll meg, ismét állami elismerésben részesültek fajtáink.
A minőségi gabonatermesztés kulcskérdései lesznek a webinárium fókuszában. Jelentkezzen az online konferenciára!