Aktuális híreink

Szója

akkora lehet a fordulat, hogy hiány lesz vetőmagból?

Kukorica-input: drága, és már hiányzik is…

Az nem újság, hogy több szempontból is bajban vannak a kukoricatermesztők. Már nem is csak a drasztikus gázár-emelkedés, a szárítási költségek és az elszabadult műtrágyaárak jelentenek súlyos terhet, hanem immár az alapanyaghiány is. Ezekben a hetekben-hónapokban mindennapos kérdés, hogy mi lesz az 1 millió hektáron termesztett kukoricával a következő év(ek)ben.

Ezzel szemben a szója – főleg, ha megfelelő gyökérképződést biztosító vetőmagból dolgozik a gazda – köztudottan nem igényel nitrogénműtrágyát a fejlődéséhez. Másrészt kiváló kalászos-elővetemény; lazítja a talajt, és természetes N-t köt meg, így biogazdaságokban is vonzó alternatíva. Továbbá korai fajtái (00-s, 000-s) betakarítása nem esik egybe a kukoricáéval, illetve annak szárításával, sőt, a szójánál sokkal ritkábban is merül fel szárítási szükséglet.

Szója: már 1 tonna felett megéri

A szója továbbá anyagilag is nagyon jó üzlet. Egy hektár ráfordítási igénye durván 240 ezer forint. Tavaly az ár 130, idén azonban már 200 ezer forint volt, ehhez jönnek még a földalapú és a termesztéshez kötött támogatások. Ezekkel már 1 tonnás termésnél sincs veszteség! A hazai átlag ennél persze sokkal magasabb: 2,6 t/ha volt idén, ami röviden azt jelenti, hogy ha „csak” 175 ezer forintos átlagos árral számolunk is, bő 450 ezer forintot bevételezünk. Ezt növeli a durván 70 ezer forintos termeléshez kötött extra támogatás, így ez már 520 ezer, amiből csak ki kell vonni a 240 ezer forintos költséget. A végeredmény 285 ezer forint hektáronként.

Még ha számolunk is a terményárak váltakozásával is, a jó minőségű, hazai GMO-mentes – vagy még inkább a bio – szójára mindig lesz piac, és az EU környezetvédelmi törekvései miatt várhatóan mindig lesz extra támogatás is. Vagyis ezt a kedvező konstellációt aligha zavarja meg objektív tényező.

Kukorica: csökken a jövedelmezőség

Mindezzel szemben a mostani kilátások szerint a kukoricától még nagy erőfeszítésekkel sem várható ekkora jövedelmezőség. Főként nem a mostani áremelkedések láttán. Korábbi elemzésünkben vázoltuk: az eddigi 85 helyett jövőre akár 255 ezerbe is kerülhet a műtrágya hektáronként, végül akár nem 340 ezerbe, hanem 500-520 ezerbe kerül egy hektárnyi kukorica előállítása. Aki szerencsés, és sikerül 8 tonnás termést csinálnia, annak a bő 90 ezer forintos terményár mellett is jövőre már legfeljebb 200 ezerre csökken a jövedelme. A műtrágyaár-emelkedésre persze lehet válasz az input csökkentése – ez viszont terméscsökkenéssel jár.

Sokan átállhatnak, elfogyhat a vetőmag

A szója hazai termésstabilitása, hozama és jövedelmezősége nem vitás, ami a gazdák technológiai ismereteinek és a Kárpát-medencére nemesített vetőmagoknak köszönhető. De mi lesz, ha ezek az erős érvek tömegével győzik meg a növénytermesztőket arról, hogy a kukoricáról szójára váltsanak? Sőt, még tömegesség sem kell. Ha az 1 millió hektárnak csak 2-3 százalékán átállnak szójára, az máris plusz 20-30 ezer hektárt jelentene a fehérjenövény eddigi 50-70 ezer hektárjához képest. Vagyis ami ott 1 százalékos csökkenés, az a szójánál könnyen lehet 30-40 százalékos termőterület-növekedés. Legalábbis kérdéses, hogy ekkora növekedést a vetőmag-előállítók ki tudnak-e elégíteni. (És ez a trend nemcsak itthon van így!) Mivel továbbá a szójánál is fontos a minőségi, fémzárolt vetőmag a megfelelő teljesítményhez, most azok járnak el a legokosabban, akik nem halogatják sokáig a döntést – és a vetőmagvásárlást.

Forrás: Mezőhír

További aktuális hírek

Egyre érdekesebben alakul a szója jövője Magyarországon.
Nemcsak hazai és európai, de globális szinten sem tudunk ma még annyi szóját termelni, amennyire igény lenne. Ez óriási perspektívát jelent. Ez leg...
Érvek az őszi takarmány árpa termesztése mellett Az árpa termesztése Magyarországon az utóbbi években egyre nagyobb figyelmet kapott. Mind a takarmán...
A hazai növénytermelőknek napjainkban rendkívül sok nehézséggel kell megküzdeni. A klímaváltozás már jól érzékelhető hatásai és a háborús konfliktusbó...
A gabonafélék mostohagyerekének tekinthetjük ezt a méltatlanul mellőzött növényt, a tritikálét. Pedig a tritikálé vetőmag kiváló tulajdonságai, példáu...
Már nemcsak a malmi, hanem a takarmánybúzáknál is versenyelőnyt jelent a minőségi beltartalom.
jelentős támogatást kaphattak a szójatermesztők